Cultură şi învăţământ

În comună funcționează 4 școli dintre care:
  • Școala cu clasele I-VIII BOGHICEA - școala cu personalitate juridică,
  • Școala gimnazială Slobozia,
  • Școala primară Nistria
  • Școala primară Causeni.

Școala din sat Boghicea, corpul B a fost construit în anul 1954; corpul A în anul 1962, la fel ca și școala din sat Slobozia.

Cea mai nouă clădire a școlii este cea din satul Căușeni, construcție începută și finalizată în anul 2013.

Școala din sat Nistria a fost construită în anul 2003.

De-a lungul timpului o parte din absolvenții școlilor din comuna BOGHICEA au ajuns medici, profesori, ingineri, preoți.

Școala din Boghicea a avut mai mulți directori printre care amintim: domnul Vasile Perju - 13 ani 1960-1973, domnul profesor Carp Gheorghe - 8 ani 1973-1981, domnul profesor MIHAI EUGEN - 27 ani (1981-2008).

Cel mai vechi document care atestă învățământul pe aceste meleaguri este un registru de inspecții școlare în care există primul proces verbal datat luna septembrie 1893. La acea vreme școala era condusă de preotul satului.
Scolile din comuna Boghicea sunt încadrate cu un numar de 29 cadre didactice.